Kognitivně behaviorální terapie
KBT je zkratka pro kognitivně behaviorální terapii. Název zní poměrně složitě, ale terapie je velmi dobře pochopitelná, nic se nesnaží skrývat a učí klienta rozpoznávat a měnit nezdravé zvyky v myšlení, což se pak pozitivně odrazí i v jeho chování. O této terapii se říká, že nepracuje s emocemi, což není pravda. Tento druh terapie s emočním prožitky pracuje běžně, tedy neopomíjí žádnou důležitou složku psychiky.
KBT je velmi univerzální, její účinnost byla prokázána stovkami výzkumů. Při práci s klienty využívám aktuálních vědeckých poznatků o fungování lidské psychiky a psychických obtíží, a i proto KBT patří k jedněm z nejúčinnějších psychoterapeutických směrů.
Terapie je založena na společné spolupráci klienta, který je odborníkem na svůj problém a terapeuta, který ví, jak tyto problémy řešit.
Compassionate Inquiry
Compassionate Inquiry je psychoterapeutický přístup vyvinutý předním kanadským lékařem Dr. Gaborem Maté.
V rámci terapie odhalujeme, jaké nevědomé příběhy řídí to, jak klient žije svůj život. Zkoumáme hluboká přesvědčení a zajímáme se, odkud se vzala. V terapeutickém procesu pracujeme na tom, aby se klient z těchto nevědomých přesvědčení vysvobodil, a ta nadále neměla nad jeho životem takovou moc.
Jedná se o psychosomatický přístup pracující s dynamikou, kterou si v sobě neseme z dětství. Díváme se, co se skrývá pod tím, jak se klient projevuje navenek.